"Lipa-Wambierzyce" Liczba odsłon: 6 Średnia ocena: (brak głosów)
Głosuj na drzewo:
Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.)
Klasa B.     Pomnik Przyrody. Wypis z linka: "Od XII wieku historia miejscowości związana jest z lipową figurką Matki Boskiej. To właśnie tutaj, gdy Wambierzyce nie były jeszcze osadą, wśród gęstego lasu rosła potężna lipa, na której umieszczono figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Często przychodził tu na modlitwę niewidomy Jan. Przyprowadzała go wnuczka. Wieczorem, odprowadzała do domu. Pewnego razu, gdy długo nie przychodziła, a zbliżała się burza, ociemniały starzec postanowił wrócić sam. Jednak uszedłszy parę kroków, przewrócił się, uderzył głową o drzewo i stracił przytomność. Po chwili, gdy się ocknął, stwierdził, że doskonale widzi otaczające go drzewa, a z wysokości figurki umieszczonej na lipie, w jego stronę spływają niezwykłe promienie. Od tego zdarzenia przed cudowne drzewo zaczęły napływać coraz liczniejsze grupy pielgrzymów. W niedługim czasie u stóp lipy z figurką ustawiono kamienny ołtarz. Sława cudownej figurki rosła i przetrwała wiele wieków, aż do dziś. Stąd nierozerwalna więź mieszkańców Wambierzyc z lipami. Z ich drewna wyciosanych zostało na przestrzeni wieków wiele figur do bazyliki i na kalwarię w Wambierzycach. Miejscowość jest stworzona na wzór Jerozolimy. Ma swoisty klimat, na który składają się nie tylko kapliczki, bramy, groty, studnie, ale kształtują ją wszechobecne lipy, szumiące pielgrzymującym pątnikom. W 2010 r. uczniowie, pod opieką wychowawcy, proboszcza i leśniczego, odnowili zadrzewienia w miejsce starych powalonych drzew. Zgłoszenie nadesłał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wambierzycach."    
Lokalizacja: PL / dolnośląskie / kłodzki / Radków / Wambierzyce. Na terenie zurbanizowanym. Szczegóły lokalizacji: Wg linka: w obrębie zabudowań kościelnych. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: wyśmienity. Wiek: 340(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).

  Źr..: http://swietodrzewa.pl/?p=1290.  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
5,10m / φ(**) 1,62m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
20,00m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: Krzysztof Schudy, 2017-08-12 17:51:27
Ostatnio zmodyfikował: Krzysztof Schudy, 2017-08-12 17:56:12

  
Średnia ocena: brak   Głosuj na zdjęcie:
Zdjęcie
(nie załączono)


Komentarze: