"Lipa-Cecylia" - Krościenko Wyżne Liczba odsłon: 5 Średnia ocena: (brak głosów)
Głosuj na drzewo:
Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.)
Klasa C.     Wypis z poniższego linka - cytuję: "Lipa upamiętnia Cecylię z Fredrów Jabłonowską, właścicielkę Krościenka Wyżnego z I połowy XIX wieku. Była siostrą znanego komediopisarza, Aleksandra Fredry. Pisarz odwiedzał siostrę w Krościenku i to właśnie ona urządziła mu tutaj wesele w 1828 r. Sama wyszła za mąż w 1821 r. za Leona Jabłonowskiego, właściciela Krościenka i Odrzykonia. Gdy w 1845 roku powódź wyrządziła w Krościenku Wyżnym ogromne szkody, Cecylia przekazała znaczną część swojego majątku na odbudowę wsi. W czasie głodu kazała żywić w kuchni dworskiej codziennie 200 osób. Wspierała też zdolnych uczniów i studentów z tej miejscowości."    
Lokalizacja: PL / podkarpackie / krośnieński / Krościenko Wyżne / Krościenko Wyżne. W parku. Szczegóły lokalizacji: Wg linka. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: zadawalający. Wiek: 250(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).

  Źr..: http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/56,48722,20208109,9-lipa-cecylia-kroscienko-wyzne-woj-podkarpackie,,9.html?disableRedirects=true.  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
4,18m / φ(**) 1,33m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
18,00m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: Krzysztof Schudy, 2017-08-12 17:11:15
Ostatnio zmodyfikował: Krzysztof Schudy, 2017-08-12 17:18:01

  
Średnia ocena: brak   Głosuj na zdjęcie:
Zdjęcie
(nie załączono)


Komentarze: